-
Kredyt Inwestycyjny
Ważne informacje
Dla kogo i na jaki cel kredyt jet przeznaczony?
Dla kogo?
- Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - Klienci wewnętrzni i zewnętrzni Banku
- prowadzący działalność rolniczą, bez względu na formę prowadzonej ewidencji księgowej i sposób rozliczania podatku dochodowego
Na jaki cel?
- Finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych ze stworzeniem nowego lub powiększeniem istniejącego majątku trwałego Klienta, a w szczególności finansowanie:
-
- przedsięwzięć nowych i rozwojowych:
- zakupu maszyn, urządzeń i środków transportu,
- zakupu ziemi,
- zakupu lub budowy nieruchomości,
- zakupu materiałów i wyrobów związanych z budową lub adaptacją budynków produkcyjnych i gospodarczych,
- przyrostu kapitału obrotowego wynikającego z przedsięwzięcia realizowanego w wyniku udzielonego kredytu inwestycyjnego,
-
- modernizacji i restrukturyzacji istniejącego majątku;
- zakupu udziałów lub akcji;
- zakup stada podstawowego
- innych nakładów m.in.:
- poprzedzających inwestycję studiów techniczno-ekonomicznych dla wnioskowanych przedsięwzięć inwestycyjnych,
- licencji, szkoleń, usług konsultantów i innych form pomocy technicznej dla wnioskowanych inwestycji,
- ceł i podatków (z wyłączeniem podatku VAT) związanych z realizowaną inwestycją,
- spłaty kredytu inwestycyjnego w innym banku, wykupu środków trwałych z leasingu.
- finansowanie podatku VAT przy kredytach zawieranych w konsorcjum.
- Spłata kredytu/wykupu środków trwałych z leasingu nie może dotyczyć kredytów/kontraktów leasingowych obsługiwanych nieterminowo w ciągu ostatnich 12 miesięcy (maksymalne dopuszczalne opóźnienie: 14 dni) lub aktualnie przeterminowanych. Warunkiem spłaty kredytu w innym banku jest przedstawienie przez Klienta pozytywnych opinii z banku/firmy leasingowej, w którym posiada kredyt/leasing o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań. Dodatkowo, Klient zobowiązany jest przedstawić zaświadczenie z banku/firmy leasingowej potwierdzające aktualną wysokość zadłużenia z tytułu kredytu/leasingu objętego wnioskowaną transakcją oraz dokumenty potwierdzające formę i rodzaj przyjętego zabezpieczenia.
- Kredyt inwestycyjny udzielany może być na refinansowanienakładów inwestycyjnych poniesionych przez Klienta na cele inwestycyjne opisane w ust. 1, w okresie do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosk Ograniczenie to nie dotyczy spłaty kredytu/leasingu.
- W przypadku, gdy Klientowi przysługuje prawo do zwrotu VAT kredyt inwestycyjny przeznaczony jest na finansowanie wartości netto przedsięwzięcia. Na wydatki związane z finansowaniem podatku VAT Bank może udzielić kredytu obrotowego w rachunku kredytowym.
Bank może udzielić kredytu na finansowanie inwestycji o charakterze niedochodowym (obiekty o charakterze socjalnym, kulturalnym, charytatywne) pod warunkiem, że realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie spowoduje pogorszenia sytuacji ekonomiczno-finansowej Klienta, skutkującej przekwalifikowaniem do grupy wyższego ryzyka oraz zabezpieczenia spłaty kredytu z innych źródeł niż finansowane przedsięwzięcie.
Wymagania.
- Posiadanie zdolności kredytowej oraz pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Prowadzenie działalność przez okres, co najmniej 24 miesiący.
- Posiadanie w Banku rachunku bieżącego rolników indywidualnych, który do dnia ostatecznej spłaty kredytu (włącznie) pozostanie otwarty. Nowo pozyskani Klienci muszą otworzyć w Banku rachunek bieżący, przed uruchomieniem kredytu. Na rachunek mają wpływać dochody z prowadzonej działalności rolniczej oraz dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Przy kredycie powyżej 500 000,00 PLN i zabezpieczonym hipoteką obowiązek wykonania Wyceny rzeczoznawcy oraz ubezpieczenia nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia i podpisanie cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na cały okres kredytowania.
Wymagane dokumenty:
- Nakaz płatniczy za bieżący rok.
- Decyzja o dopłatach z ARiMR.
- Dokumenty poświadczające uzyskane dochody.
- Inne dokumenty wskazane przez Bank zależnie od przeznaczenia kredytu.
Oprocentowanie i prowizje.
Oprocentowanie: zmienne.
Wysokość oprocentowania:
Średni WIBOR 6M plus:
- 3,0% marża Banku – kredyt do 1 tys. – 50 tys. PLN,
- 2,7% marża Banku – kredyt do 50 – 300 tys. PLN,
- 2,5% marża Banku – kredyt do 300 – 600 tys. PLN,
- 2,4% marża Banku – kredyt do 600 – 1 mln. PLN,
- 2,3% marża Banku – kredyt do 1 mln – 1,3 mln. PLN,
- 2,3% marża Banku – kredyt do 1,3 mln – 2,9 mln. PLN,
- 1,21% marża Banku – kredyt od 2,9 mln i powyżej.
Prowizje:
Za udzielenie kredytu:
- 1,7% – kredyt do 1 tys. – 50 tys. PLN,
- 1,3% – kredyt do 50 – 300 tys. PLN,
- 0,7% – kredyt do 300 – 600 tys. PLN,
- 0,3% – kredyt do 600 – 1 mln. PLN,
- 0,3% – kredyt do 1 mln – 1,3 mln. PLN,
- 0,3% – kredyt do 1,3 mln – 2,9 mln. PLN,
- 0,3% – kredyt od 2,9 mln i powyżej.
Za administrację: 0,01% od kwoty kredytu, nie mniej niż 10,00 PLN
Za KRS: 20,00 PLN + VAT (przy kredycie hipotecznym)
Za prowadzenie rachunku: w zależności od posiadanego rachunku
Rekompensacyjna za wcześniejszą spłatę w okresie pierwszych 60 miesięcy: 1,0%
Za złożenie i rozpatrzenie wniosku:
- 10,00zł do kredyt do 2.000,00zł, (0,1% od kwoty kredytu)
- i nie więcej niż 200,00 zł kredyt powyżej 2.000,00zł.
Zabezpieczenie.
- Podstawowym zabezpieczeniem kredytu inwestycyjnego powinien być zastaw, hipoteka lub przewłaszczenie na przedmiocie powiązanym z przedsięwzięciem finansowanym kredytem.
- Do zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego mogą być wykorzystane wszystkie rodzaje zabezpieczeń określone w „Instrukcji prawnych formy zabezpieczenia wierzytelności”.
- prawną formą zabezpieczenia spłaty kredytu może być: weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową Klienta oraz pełnomocnictwo do rachunku bieżącego, z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć 100 000,00 PLN.
- W przypadku inwestycji związanej z finansowaniem nieruchomości lub ekspozycją kredytową zabezpieczoną hipoteczni], wymaganym zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na finansowanej nieruchomości i ewentualnie na innych nieruchomościach, przy zachowaniu poziomu LTV(procentowa wartość ekspozycji kredytowej do wartości nieruchomości), dla kwoty kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów dotyczących:
- nieruchomości komercyjnych pozostałych: LtV≤ 5% wartości nieruchomości przyjętej przez Bank lub kosztu realizacji przedsięwzięcia, albo LtV≤ 80% w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca LtV≤75% jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na denominowanych
- nieruchomości komercyjnych przychodowych: LtV≤75% wartości nieruchomości przyjętej przez Bank lub kosztu realizacji przedsięwzięcia;
- Wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem, przyjmuje się z wyceny nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Bank może odstąpić od wyceny rzeczoznawcy przy kredycie do 500 000,00 zł.
Kwoty oraz okres kredytowania.
Kwota minimalna:
- wynosi 10 000,00 PLN. Zaokrąglenia przy określeniu wysokości kwoty udzielanego kredytu dokonuje się z dokładnością do 1 000,00 PLN w dół.
Kwota maksymalna:
- jest uwarunkowana zdolnością kredytową Klienta, udziału środków własnych Klienta w finansowaniu przedsięwzięcia i od wartości przedsięwzięcia finansowanego kredytem.