-
Kredyt Obrotowy w rachunku – odnawialny
Ważne informacje
Dla kogo?
- Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i/lub rolniczą - Klienci wewnętrzni i zewnętrzni Banku, którzy nie korzystają w Banku z innej formy kredytowania w rachunku bieżącym.
Na jaki cel?
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym stanowi udostępnienie przez Bank środków pieniężnych do realizacji przez Klienta płatności, z prowadzonego przez Bank rachunku bieżącego Klienta, w sytuacji niedoboru środków pieniężnych, powodujących powstanie na tym rachunku, zadłużenia do wysokości udzielonego kredytu.
Kredyt jest udzielany na finansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a przede wszystkim związanych z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą towarów lub świadczeniem usług, procesem rozliczeń pieniężnych, finansowaniem zapasów, rozliczeniami międzyokresowymi należności z tytułu rozliczeń z kontrahentami lub realizacją płatności z tytułu zobowiązań podatkowych.
Kredyt może być udzielony na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu w rachunku bieżącym udzielonego przez inny bank.
- Posiadanie zdolności kredytowej oraz pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Posiadanie w Banku rachunku bieżącego przedsiębiorstw indywidualnych, na który wpływają dochody z prowadzonej działalności gospodarczej.
- Prowadzenie działalność przez okres, co najmniej 24 miesięcy.
- Posiadanie przez okres co najmniej 3 miesięcy kalendarzowych rachunku bieżącego w Banku lub w innym/ych banku/ach. Posiadanie rachunku/ów bieżącego/ych w innym/ich banku/ach należy udokumentować przedstawieniem wyciągów/historii operacji z tego/ych rachunku/ów za okres 12 ostatnich pełnych miesięcy.
- Przy kredycie powyżej 500 000,00 PLN i zabezpieczonym hipoteką obowiązek wykonania Wyceny rzeczoznawcy oraz ubezpieczenia nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia i podpisanie cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na cały okres kredytowania.
Dokumenty:
-
Nakaz płatniczy za bieżący rok.
-
Decyzja o dopłatach z ARiMR.
-
Dokumenty poświadczające uzyskane dochody.
-
Inne dokumenty wskazane przez Bank zależnie od przeznaczenia kredytu.
Oprocentowanie: zmienne .
Wysokość oprocentowania:
Średni WIBOR 6M plus:
- 5,0% marża Banku – kredyt do 1 tys. – 50 tys. PLN,
- 4,7% marża Banku – kredyt do 50 – 300 tys. PLN,
- 4,3% marża Banku – kredyt do 300 – 600 tys. PLN,
- 3,9% marża Banku – kredyt do 600 – 1 mln. PLN,
- 3,2% marża Banku – kredyt do 1 mln – 1,3 mln. PLN,
- 2,8% marża Banku – kredyt do 1,3 mln – 2,8 mln. PLN,
- 2,6% marża Banku – kredyt od 2,8 mln i powyżej.
Prowizje:
Za udzielenie kredytu:
- 1,7% – kredyt do 1 tys. – 50 tys. PLN,
- 1,3% – kredyt do 50 – 300 tys. PLN,
- 0,7% – kredyt do 300 – 600 tys. PLN,
- 0,3% – kredyt do 600 – 1 mln. PLN,
- 0,3% – kredyt do 1 mln – 1,3 mln. PLN,
- 0,3% – kredyt do 1,3 mln – 2,8 mln. PLN,
- 0,0% – kredyt d d2,8 mln i powyżej.
Za złożenie i rozpatrzenie wniosku:
- 10,00zł do kredyt do 2.000,00zł, (0,1% od kwoty kredytu)
- i nie więcej niż 200,00 zł kredyt powyżej 2.000,00zł.
Za administrację: 0,02% od kwoty kredytu, nie mniej niż 15,00 PLN
Za KRS: 20,00 PLN + VAT (przy kredycie hipotecznym)
Dla Klientów wewnętrznych:
Do zabezpieczenia kredytu w rachunku bieżącym mogą być wykorzystane wszystkie rodzaje zabezpieczeń określone w „Instrukcji prawnych formy zabezpieczenia wierzytelności”.
Dopuszcza się możliwość, by w przypadku, gdy Klient ubiegający się o kredyt w rachunku bieżącym zostanie zaliczony przez Bank do klasy ryzyka: A, B – przy wnioskowanej kwocie kredytu nie przekraczającej 2,0-krotność średnich miesięcznych wpływów na jego rachunek/ki bankowe z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia wniosku (dopuszcza się łączenie historii z Banku i innych banków) prawną formą zabezpieczenia spłaty kredytu może być:
- weksel własny in blanco Klienta wraz z deklaracją wekslową Klienta
- pełnomocnictwo do rachunku bieżącego
z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć 100 000,00 PLN.
Dla Klientów wewnętrznych:
- zabezpieczenia, zgodnie z wymogami określonymi w „Instrukcji prawnych formy zabezpieczenia wierzytelności”.
Wartość nieruchomości będącej zabezpieczeniem, przyjmuje się z wyceny nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Bank może odstąpić od wyceny rzeczoznawcy przy kredycie do 500 000,00 PLN.
Kwota minimalna: 5 000 zł
Kwota maksymalna:
- Kredyt w rachunku bieżącym udzielany jest w powiązaniu z wpływami na rachunek bieżący, rachunek/i pomocniczy/e, w wysokości adekwatnej do realizowanych lub deklarowanych wpływów na te rachunki.
- Maksymalną kwotę wnioskowanego kredytu wyznacza zdolność kredytowa Klienta oraz wysokość wpływów przeprowadzanych przez rachunki bankowe w Banku lub innych bankach z zastrzeżeniem ust. 3.
- Maksymalna wysokość kredytu obrotowego w rachunku bieżącym nie może być wyższa niż:
-
- 2,0-krotność średnich miesięcznychwpływów na rachunki bankowe Klienta z ostatnich 12 miesięcy, przy przeprowadzaniu comiesięcznych wpływów z tytułu prowadzonej działalności przez rachunki bankowe Banku w wysokości minimum 50 % kwoty udzielonego kredytu;
lub
-
- 3,0 do 5,0-krotność średnich miesięcznych wpływów na rachunki bankowe Klienta z ostatnich pełnych 12 miesięcy, jeśli, kredyt będzie dodatkowo zabezpieczony gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości do 60% kwoty kredytu lub innym zabezpieczeniem rzeczowym zgodnym z wymogami określonymi w „Instrukcji prawnych formy zabezpieczenia wierzytelności”, przy przeprowadzaniu comiesięcznych wpływów z tytułu prowadzonej działalności przez rachunki bankowe Banku w wysokości minimum poziomu 100 % wpływów stwierdzonych na dzień udzielenia kredytu.
Kredyt jest udzielany na okres 12 miesięcy z możliwością wielokrotnego przedłużania na dalsze analogiczne okresy, bez konieczności spłaty występującego zadłużenia w dniu zakończenia okresu kredytowania.